top of page

Kdy a jak sázím stromy

Hned ze začátku rozdělím vysazované stromy, potažmo ovocné dřeviny do dvou kategorií, a to prostokořené nebo kontejnerované. Postup při výsadbě je velmi podobný, jen kontejnerované stromky mohu vysazovat po celý rok a prostokořené jen v době vegetačního klidu tj. od podzimu do jara.

špičák jabloně odrůdy Wealthy, sázený před půl rokem

Dnes budu psát o stromcích prostokořených. Zaměřím se na techniku, rozměry a materiály. Někdy po dvacátém říjnu, až zasadím první strom, přibyde i krátké instruktážní video.   Je třeba mít také dobře rozmyšleno, kam stromek zasadit, aby mi dělal radost a ne starosti, ale o tom jinde.

    Sázím dvouletý špičák Althanovy renklódy do neoplocené zahrady, součástí bude tedy i ochrana proti okusu zvěří. Stromek vyndaný ze země nebo písku by kořeny měl mít nechráněné jen nezbytně dlouhou dobu, jinak zasychají a špatně se ujímají. Proto je potřeba hned při koupi kořeny zabalit do igelitu nebo vlhkého hadru, aby držely vlhkost. Den, dva tak vydrží, ale je dobré, co nejdřív sázet. Pokud nesázíme hned nebo na etapy, po převozu zakopeme kořeny zpět do vlhké země nebo písku. Takto ošetřené mohou čekat na výsadbu mnohem déle.

Co potřebuji: stromek, kompost, lopata, modřínový kůl, drátěnka proti okusu, bavlněný tkaloun, sponkovačka, 20l vody

Postup:

- 1 - V den výsadby prohlédnu kořeny. Pokud je nějaký zaschlý nebo zlomený, střihnu ho až na čisté bílé dřevo. Řez vedu horizontálně, kořen se lépe napije. Namočím na cca. hodinu celý kořen do dešťovky. (Někdo to nedělá, aby nesmyl půdní mykorhizu.)

- 2 - Vykopu jámu 1x1 m, 40 cm hlubokou. Musí být hranatá, aby kořeny neměli tendenci se v ní točit. Drny dám zvlášť.

- 3 - Do středu jámy ještě asi 20 cm hluboko zatluču kůl, který slouží jako opora. Používám modřínové kůly, které v zemi vydrží i přes deset let. Rozměry kůlu 6x4x230 cm. Korunu budu někdy zakládat asi ve 180 cm, kůl bude končit zhruba 10 cm pod ní a 60 cm bude v zemi. 

- 4 - Jdu sázet stromek. Kolega ho drží vedle kůlu, aby byl stejně hluboko jako v ovocné školce, já kořeny rozložím do stran a zasypávám směsí kompostu a vykopané zeminy. V polovině zaliju částí vody, aby zem sesedla. Nasypu zbytek zeminy, opatrně sešlápnu a zaliju zbytkem vody. V této zahradě stromek umístím na jihovýchodní stranu kůlu, aby byl chráněn před větrem. Na hodně osluněných místech ho dám přednostně na stranu severní. Tak ho chráním před přímým sluncem. Z drnů kolem vyrobím závlahovou misku nebo dám do kompostu.

- 5 - Zhruba 20 cm nad zemí přivážu stromek ke kůlu, nasadím drátěnou ochranu proti okusu zvěří a tu na dvou místech přicvaknu ke kůlu svorkou. Spletu konce drátěnky k sobě a v její horní části k ní vyvážu kmínek tak, aby procházel středem pletiva. Je zasazeno

Ještě několik poznámek:

Ke kořenům mohu při sázení dodat nějaký mykorhizní přípravek pro lepší uchycení. Také se mi osvědčily peletky z ovčí vlny Green wool. Naopak ke kořenům nikdy čerstvý hnůj a jestli uleželý, tak i dost naředěný.

Jako drátěnou ochranu používám - Individuální ochrana stromů KRNAP 1.5 m. Tam, kde jsou jen srny, tak to stačí, pokud máte v okolí jeleny nebo daňky, může to být málo.

Pokud chcete jako kůl použít snadno dostupnou smrkovou alternativu, použijte alespoň hodně silný a opálený. Já dlouho používal osiky za domem, ale to je i při opálení tak pět let a konec. Opravdu dlouho vydrží akát. Tím, že jsem vysadil strom, připravil jsem si i povinnosti. Bez kvalitně vedené povýsadbové péče, se mu nemusí dařit. Je nutné ho vézt řezem, okopávat a opravovat úvazky.

Pěkný den   Radek Vlasák

Yorumlar


bottom of page