Koukám z okna na bažinu, která byla loukou, než zamrzlo a nasněžilo. Teď sníh roztál a nejspíš se tady začne roztahovat, jak už jsme si poslední léta zvykly, vlhká a bahnitá zima.
Na podzim sázené stromy to přivítají a lačně užívají přebytek životodárné tekutiny v zemi i vzduchu. Zakořeňují a sžívají se s místem svého nového života.
Když se můj pohled odlepí od mladých stromků, zaujme ho pár drobných černých teček hned na zdi vedle okna. Jsem v prvním patře, a přesto už mě navštívila kamarádka plíseň. Pro ni tvoří životodárnou energii mikrosystém starého kamenného domu, který jsem, jako dobrý hospodář utěsnil proti vnějším (přírodním) vlivům.
Nová okna, izolovaná půda a ekologické vytápění tepelným čerpadlem. Drenáž kolem domu ho zemní vlhkosti nezbavila, a tak uvažuji o chemickém utěsnění – injektáži.
Je zajímavé, jak se v posledních desítkách let stává starší dům, tak nějak automaticky i domem vlhkým. Zimy byly historicky mrazivé a suché, teď jsou mlhavé a vlhké. Teplota navštěvuje záporné hodnoty jen občas, a tak vlhkost bere útokem jakýkoliv porézní materiál. Tepelnému čerpadlu stačí v dobře utěsněném domě jen temperovat, tak chybí živé teplo. Větrat je fajn, ale od vlhkosti to v této fázi nepomůže.
Podívám se zase ven, jen víc vlevo. Soused má studnu snad s posledním ručním a funkčním čerpadlem ve vsi (už jako malého kluka mě fascinoval ten jednoduchý a funkční mechanismus).
Když ten dům kdysi kupoval, nasázel na jeho severní stranu, a pak podél celého pozemku hustý smíšený větrolam, několik metrů široký. U stodoly má snad stoletou, pravidelně a bohatě plodící hrušeň a na jižní stranu domu zasadil předloni meruňku. Nevím, jak to dělá, ale meruňka má snad metrové roční přírůstky.
Celou stranu domu směrem ke mně, má obloženou dřevem k topením. Kdysi jsem mu dřevo pomáhal řezat, a nahlas jsem vyjádřil pochybnost, že zeď za dřevem zůstane suchá. Nejen, že zůstala suchá zeď, ale suchý je celý dům, hodin denně.
Měl jsem za to, že utěsnit dům a snížit uhlíkovou zátěž je v zájmu nás lidí.
Když všechny investice do domu zhodnotím, tak jsem podpořil strojírenský a chemický průmysl nebo stavebnictví, stálo to dost peněz a mám tu vlhko a plísně.
Kdybych začínal teď, dám k domu určitě několik stromů, co zakořeňují do hloubky, ideálně ovocných. Stará špaletová okna bych asi jen nechal repasovat, vždyť v zimě fungovala jako perfektní lednička. A hlavně bych si nechal po domě rozvézt teplo z krbových kamen. Žijeme přece v pásmu bučin a který dřevem se topí lépe. Ráno bych se asi přioblékl, ale dýchal bych čistý vzduch.
Když bych se rozhodl obnovit i starou studnu, byl by to jen užitečný bonus.
Nejsem schopen vypočítat svou uhlíkovou stopu, tak mi snad zůstane alespoň možnost svobodně vybrat cestu, kterou chci jít. Radek Vlasák 17.12.2023
댓글