top of page

Kde a jak nakupovat

Ovocné stromky i keře jsem zpočátku odebíral z konvenčních zahradnictví. Začal jsem dostupností a sortimentovou shodou. Bylo to pro mne jednodušší, zvlášť když jsem potřeboval i květiny a bylinky.

řady dvouletých hrušní v ovocné školce

Teď po letech můžu říct, že to pro mě byla slepá cesta. Každý se prostě specializuje na něco jiného, a pokud je to možné, mám stromky, které jsou pro mě stěžejní, výsadbový materiál, přímo od pěstitele. 

To je ale stále jen začátek. I když pro začátek mi dává smysl stromky i keře  kupovat vždy z ovocné školky. Pokud  jsem dlouhodobě spokojený, stává se z ní prověřená ovocná školka.

V takové prověřené ovocné školce se mi v první řadě stromky opravdu líbí a personál nebo školkař mi je schopný poradit s nákupem tak, abych koupil ty, které by měly na budoucím trvalém stanovišti prosperovat. Pro keře platí v zásadě to samé, jen bývají i z řízků nebo semen.

A na co se tedy vlastně ptám...?

Jak a jak hluboko mám vlastně strom zasadit? (Prosím, kdo neví, ať si opravdu dobře nastuduje. Už mnoho stromů, energie i peněz bylo promrhaných.) Jaké velikosti strom dorůstá? (Aby se mi tam vešel nebo se naopak neztrácel. V závislosti na podnoži a odrůdě) A co je to vlastně ta podnož? (Pěkně to má v blogu vysvětlené třeba potulnysadar.cz.) Jaké hnojivo, mulč, oporu, případně ochranu mám používat? (Tady pozor, to dělá každý trochu po svém a univerzální pravdu nenajdete.) Jak a kdy strom řezat a stříhat? (Povýsadbová péče po dobu několika let je nutná!!! Na zahradě mi vloni vyrostl strom ze semínka - uplatňuji tzv. neřez, to je jediná výjimka.) Má být na slunci nebo ve stínu? (Ovocné stromy jsou obecně světlomilné.) Potřebuje hodně vláhy? (Ano. Ideálně sázejte na podzim a v lednu, co se týče druhů a podnoží ... napíšu v dalším článku... nebo to dám na FACE??)


pološvestka Stanley, jeden rok na trvalém stanovišti jako součást slivoňového stromořadí

No a tak jsem se dostal ke dvěma ovocným školkám, které nejraději využívám. Nebylo to úplně jednoduché, protože obě jsou ode mne přes třista kilometrů. (V dnešní době se samozřejmě stromy dají poslat, ale to využívám pouze v případech jednotlivých kusů mimo období větších výsadeb.) Splňují totiž přesně to, o čem jsem psal. Navíc nepoužívají chemii a tento diskomfort stromky mohou využít po zasazení na trvalé stanoviště. (Je to tak, že když je stromek ve školce přihnojován klasickým NPK nebo jinými bobulemi, musím to dodržovat i po přesazení. Když však vyrůstá v chudších podmínkách, daleko lépe snáší přesazení i  menší péči.)

Takže jezdím ke Standovi Bočkovi na Kunštátsko a Radimovi Peškovi do Bílých Karpat. Miluji stromy vybírat přesně na místo jejich určení, a zvlášť u Bočků mě jejich živelnost přesně k tomu vybízí. U Radima Peška zase zvlášť oceňuji, jakou kvalitu dokáže vypěstovat v obrovské druhové a odrůdové pestrosti.

Comments


bottom of page